Kochanie… wyrzuć śmieci! Które?


Zaznaczmy na początku, że w naszym bloku (wieżowcu) nie ma zsypu. Jest za to pomieszczenie na parterze z pojemnikami: szarym, zielonym i niebieskim. Do szarego lądują śmieci „resztkowe”, czyli to co nie pasuje do innych pojemników; zielone pojemniki są przeznaczone na odpady „bio”; a niebieskie na papier (wyrzucany „luzem”!).

Co zatem robić z wszędobylskimi plastikami?

Na terenie miasta wyznaczonych jest kilkanaście punktów odbioru – są to duże kontenery schowane w ziemi. Takie pojemniki są zazwyczaj na parkingach marketów – przyznam, że nie sprawdziliśmy jeszcze czy to nie jest wymóg tutejszego prawa: „budujesz sklep – organizujesz punkt odbioru”. Wszelkie plastiki i opakowania PET wyrzuca się razem – do jednego kontenera.
Inaczej jest ze szkłem. To dzielimy według kolorów na białe, zielone albo brązowe. O ile oczywiście butelka nie miała kaucji, którą chcemy odzyskać - 0,10 eurocentów za butelkę po piwie, 0,30 eurocentów za butelkę po soku z lokalnego sadu.

Uwierzcie, że widok kogoś podjeżdżającego rowerem czy samochodem na parking marketu i wypakowującego plastikowe i szklane śmieci z bagażnika jest całkiem normalny.

Segregacja obejmuje także tekstylia (poduszki, koce, ubrania) – również można je wyrzucać do kontenerów na ternie miasta.

A gdzie wyrzucać metal? 

Małe puszki czy kapsle od piwa można wrzucać do kosza „szarego” czyli jako śmieci „resztkowe”; większe opakowania metalowe (np. puszki po farbach) do specjalnych kontenerów w kilku punktach w mieście.

A odpady poremontowe albo meble?

Wywozisz samodzielnie poza miasto, do specjalnie wyznaczonego miejsca (rozumiecie już fenomen tutejszych „wystawek”? ;-) )

Jak to wygląda w praktyce?

Mamy w domu:

1. kosz na plastiki
2. kosz na odpady zielone (obierki, skórki itp. – pojemnik dostarczony przez wspólnotę mieszkaniową)
3. papierową torbę na papiery
4. kosz na odpady resztkowe (głównie brudne pieluchy i jakieś pojedyncze opakowania)

Jak się w tym wszystkim połapać?

Segregacja jest ułatwiona, bo wiele produktów ma oznaczenia – którą część opakowania gdzie należy wyrzucić. Jeśli jednak producent nie zapewnił oznaczenia, albo masz wątpliwości – zawsze możesz skorzystać ze strony: https://www.afvalscheidingswijzer.nl/ (nie, jeszcze nie potrafimy tego wymówić). Wystarczy wpisać rodzaj śmiecia a otrzymamy informację do jakiego kosza (i dlaczego) należy go wyrzucić.

Komentarze