Kolejność załatwiania spraw po przeprowadzce do Holandii

Sami szukaliśmy informacji na wielu stronach gdzie i co załatwić po przeprowadzce do Holandii. Pomocna okazała się strona IamExpat.nl, ale nie wszystko było tam, zatem spisaliśmy to co może się przydać osobom wybierającym się na dłużej do Holandii.

1. Numer BSN

Pierwszą rzeczą jaką należy załatwić to uzyskać numer BSN, czyli tutejszy numer podatkowy. Gdzie? W urzędzie gminy. Po co? Będzie potrzebny do legalnego pobytu tutaj i do załatwienia WSZYSTKICH niżej wymienionych spraw. Warto to załatwić w pierwszych dniach (numer jest wydawany "od ręki").

2. Bank 

Następnie należy założyć konto w banku i poczekać na kartę. Po co? Bo nie we wszystkich sklepach zapłacimy polską Visą czy MasterCardem (np. w Jysku!). No i pracodawca gdzieś musi przelewać nam wynagrodzenie. Warto także w banku od razu dopytać o ubezpieczenie mieszkania (obowiązkowe) oraz o własne ubezpieczenie OC (nieobowiązkowe). Ubezpieczenia będą „schodzić” z naszego konta bankowego automatycznie (polecenie zapłaty to wariant bardzo popularny w Holandii).

3. Media

Podpisać umowę na prąd, gaz i wodę, jeśli wynajmujemy mieszkanie (i także na wywóz śmieci, jeśli wynajmujemy dom). Oczywiście piszę z punktu widzenia osoby, która przyjechała i już znalazła mieszkanie. Dla tych nadal szukających: wynajem mieszkań możliwy jest tylko przez agencję. Praktycznie nikt tu się nie zajmuje wynajmem bezpośrednim.
Umowę na wodę oraz prąd (i gaz) można załatwić przez internet; wcześniej porównując oferty. Np. tutaj.
Jak odbywa się płatność za media? Także za pomocą polecenia przelewu.

4. Telefon w Holandii

Podpisać umowę na holenderski numer telefonu (niestety większość operatorów wymaga abyś mieszkał/ mieszkała co najmniej 3-4 miesiące w Holandii zanim pozwoli Ci podpisać umowę długoterminową, o czym pisaliśmy już wcześniej). Było tyle przypadków niepłacenia za telefony przez obcokrajowców, że wprowadzono taką zasadę. Możemy podziękować pracownikom sezonowym). Obecnie (2018 rok) umowę z obcokrajowcami (miesięczna, „sim-only”, odnawiana co miesiąc) podpisuje operator Lebara. Ofertę operatorów holenderskich można porównać tutaj.
Mając już holenderski numer telefonu warto wrócić do banku, aby zmienić numer do otrzymywania kodów do przelewów.
Za telefon zapłacimy... tak jak za ubezpieczenie i media, czyli operator sam sobie weźmie pieniądze z naszego konta.

5. Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Wybrać ubezpieczyciela zdrowotnego (w Holandii ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe i wybór należy do nas). Można skorzystać z tej porównywarki/ wyszukiwarki.
Ważna uwaga: ubezpieczenie będziemy płacić od dnia uzyskania numeru BSN, zatem nie warto zwlekać z wyborem. My myśleliśmy, że pierwszy miesiąc tutaj „przejedziemy” na obowiązującym jeszcze ubezpieczeniu z Polski… No niestety. Kiedy wybraliśmy ubezpieczyciela i przyszło do płacenia, to okazało się, że mamy do opłacenia obecny miesiąc, następny (płatność z góry) i ten pierwszy kiedy przyjechaliśmy. A najniższe ubezpieczenie to ok. 100 euro/ osoba.

6. DigID

Mając BSN, konto bankowe i holenderski numer telefonu można założyć sobie DigiD, czyli taki trochę polski ePUAP i większość spraw urzędowych załatwiać on-line.

7. Inne

Na swój nowy adres w Holandii możesz spodziewać się następującej korespondencji urzędowej:

  • dla dziecka, informacji o bezpłatnych szczepieniach;
  • dla kobiety, zaproszenia na badania profilaktyczne przeciwko wirusowi HPV;
  • dla dorosłego, informacji o obowiązkowym podatku samochodowym (jego wysokość można wyliczyć, mniej więcej, na podstawie rodzaju paliwa oraz masy samochodu, podatek płatny jest co 3 miesiące. Kalkulator urzędowy podatku samochodowego znajduje się tutaj). Od razu uwaga: diesel jest najdroższy w utrzymaniu tutaj, więc jeśli ktoś jest zainteresowany kupnem naszego Peugeota 207 w bardzo dobrym stanie, to możemy negocjować.

Komentarze